Kolizja a wypadek drogowy – jaka jest między nimi różnica?
Kolizja oraz wypadek drogowy to dwa pojęcia, które często mylimy i używamy zamiennie. Nie są to jednak synonimy!
Kolizja to zdarzenie drogowe, w którym uczestniczy kierowca lub pieszy, jednak nie doznaje on uszkodzeń ciała. Zazwyczaj jest to niewielka stłuczka, w wyniku której samochód może ulec lekkim uszkodzeniom. Może to być zarysowanie zderzaka czy lusterka. Jeśli do takiego zdarzenia dojdzie na terenie Polski, nie trzeba wezwać na miejsce policji. Wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, które posłuży do likwidacji szkody przez ubezpieczyciela.
Wypadek drogowy natomiast to zdarzenie, w którym przynajmniej jedna osoba poza sprawcą doznaje uszkodzeń ciała lub dochodzi do jej śmierci. Może to być np. złamanie ręki lub nogi lub inne poważne uszkodzenie ciała. W przypadku wypadku drogowego na terenie Polski, zgodnie z art. 44 pkt 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym, należy wezwać policję.
Kolizja lub wypadek z obcokrajowcem w Polsce – co potrzebne do uzyskania odszkodowania?
Jeśli na terenie Polski dojdzie do stłuczki z obcokrajowcem, który jest sprawcą, a Ty jesteś poszkodowanym, możesz spisać wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym w dwóch wersjach językowych: polskiej oraz polsko-angielskiej. W przypadku kolizji nie ma obowiązku wezwania na miejsce służb. Jednak w przypadku problemów z porozumieniem się z obcokrajowcem z powodu bariery językowej, warto wezwać policję, która sporządzi notatkę o okolicznościach przebiegu zdarzenia.
W oświadczeniu powinny znaleźć się dane osobowe sprawcy, numer rejestracyjny jego samochodu, kraj rejestracji samochodu, nazwa ubezpieczyciela, numer polisy OC oraz numer Zielonej Karty lub ubezpieczenia granicznego, jeśli sprawca ma obowiązek takiego ubezpieczenia. Ponadto, warto uwzględnić najważniejsze informacje na temat obu kierowców, pojazdów oraz towarzystw ubezpieczeniowych, a także miejsce do naszkicowania okoliczności przebiegu zdarzenia oraz podpisy obu stron. Upewnij się, że sprawca wyraźnie zaakceptuje swoją winę w oświadczeniu. Zadbaj także o wykonanie dokładnych zdjęć uszkodzeń pojazdu oraz miejsca zdarzenia. Te dokumenty będą niezwykle przydatne w procesie likwidacji szkody z polisy OC zagranicznego sprawcy. To, jak zlikwidować szkodę z OC sprawcy za granicą, zależy od kraju, w którym doszło do zdarzenia oraz od rodzaju ubezpieczenia, jakie ma obcokrajowiec.
Jak postępować w kraju, a jak za granicą, aby otrzymać odszkodowanie?
Jeśli wypadek miał miejsce w kraju, który podpisał umowę Zielona Karta, należy zgłosić szkodę do korespondenta ubezpieczyciela sprawcy w Polsce. Korespondent ten zostanie wtedy wysłany do kraju, w którym doszło do wypadku, aby zająć się likwidacją szkody z OC sprawcy. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie kraje podpisały umowę Zielona Karta, więc w takim przypadku należy postępować zgodnie z przepisami obowiązującymi w danym kraju.
Jeśli obcokrajowiec ma wykupione ubezpieczenie graniczne, należy skontaktować się bezpośrednio z towarzystwem ubezpieczeniowym, które sprzedało mu tę polisę. Warto również skontaktować się z UFG w Polsce, aby uzyskać więcej informacji na temat postępowania w takiej sytuacji.
W przypadku kolizji za granicą z obcokrajowcem, należy postępować zgodnie z lokalnymi przepisami i wymaganiami. W niektórych krajach wezwanie policji jest konieczne nawet w przypadku niewielkiej kolizji. Jeśli obcokrajowiec ma wykupione ważne OC, należy zgłosić szkodę do towarzystwa ubezpieczeniowego, które sprzedało mu polisę. Warto również skontaktować się z ambasadą lub konsulatem Polski w kraju, w którym doszło do zdarzenia, w celu uzyskania pomocy i wsparcia w postępowaniu związanych z likwidacją szkody.
Po spisaniu oświadczenia, konieczne jest zgłoszenie szkody powstałej za granicą do reprezentanta ds. roszczeń, którego listę można znaleźć na stronie PBUK: https://www.pbuk.pl/lista-reprezentantow. Wybierz towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym sprawca ma wykupioną polisę OC oraz kraj poszkodowanego (Polska). W przypadku braku reprezentanta ds. roszczeń na terenie Polski dla danej firmy ubezpieczeniowej, należy zgłosić szkodę bezpośrednio w PBUK, a następnie likwidacją zajmą się agenci ubezpieczeniowi PZU lub Warta.
Kiedy powinienem wezwać policję na miejsce kolizji z obcokrajowcem?
Jeśli do kolizji drogowej dojdzie na terenie Polski, w większości przypadków nie jest konieczne wezwanie policji. Wystarczy spisać oświadczenie, w którym sprawca przyzna się do winy. Jednak jeśli pomiędzy stronami występuje bariera językowa lub żaden z uczestników zdarzenia nie poczuwa się do odpowiedzialności za powstałą stłuczkę, należy wezwać na miejsce policję. Sporządzona przez nią notatka ułatwi uzyskanie odszkodowania.
W przypadku kolizji za granicą zaleca się jednak wezwanie policji na miejsce, nawet jeśli stłuczka jest niegroźna. Może to być wymagane przez lokalne przepisy, które różnią się od tych w Polsce. Ponadto, pomiędzy stronami może wystąpić bariera językowa lub żaden z uczestników nie może poczuwać się do odpowiedzialności za powstałą szkodę. Notatka sporządzona przez policję będzie ostatecznym dowodem o winie sprawcy, co znacznie ułatwi procedurę wypłaty odszkodowania przez zagraniczne towarzystwo ubezpieczeniowe.
Jak postępować w przypadku kolizji drogowej za granicą, na przykład w Rosji, Białorusi lub na Ukrainie?
Jeśli podróżujesz samochodem do jednego z naszych wschodnich sąsiadów, warto zachować szczególną ostrożność. W przypadku stłuczki z lokalnym kierowcą należy wezwać na miejsce zdarzenia policję. Takie wymaganie jest obowiązujące m.in. w Rosji, Białorusi lub na Ukrainie.
Dodatkowo, przed wyjazdem warto sprawdzić, czy Twoja polisa AC obejmuje kraje wschodniego bloku. Często towarzystwa ubezpieczeniowe wyłączają ochronę w tym regionie, jednak istnieje możliwość jej rozszerzenia za dopłatą składki. Przygotuj również dokumenty, które mogą okazać się przydatne w przypadku wypadku – np. polisę ubezpieczeniową, dowód rejestracyjny, karty pojazdu, itp. W razie wypadku pamiętaj, żeby nie przyjmować winy, ponieważ może to skomplikować sprawę i wpłynąć na wysokość odszkodowania.
Jakie kroki podjąć przed wyjazdem samochodem za granicę?
Jeśli planujesz podróż samochodem za granicę, warto wcześniej się przygotować, aby zminimalizować skutki ewentualnego wypadku lub kolizji. W pierwszej kolejności należy wykupić polisę OC z rozszerzonym zakresem ochrony terytorialnej, obejmującym kraje, do których się wybierasz. Warto też rozważyć wykupienie polisy assistance, która zapewni Ci szereg dodatkowych usług, takich jak transport z miejsca zdarzenia, naprawę samochodu na miejscu, zakwaterowanie, auto zastępcze czy pomoc tłumacza.
Polisę assistance można wykupić w formie krótkoterminowej lub całorocznej, w zależności od częstotliwości wyjazdów za granicę. Przy zakupie polisy OC w kalkulatorze rankomat.pl można wykupić assistance wraz z ubezpieczeniem, co zapewni kompleksową ochronę. Należy jednak pamiętać, że polisy assistance różnią się między sobą zakresem ochrony, np. pod względem limitu holowania, dlatego warto dokładnie sprawdzić, co obejmuje wykupiona polisa.
W jakich krajach wymagana jest Zielona Karta?
Prowadząc samochód za granicą, musisz mieć ważne ubezpieczenie OC, tak jak w Polsce. Zabierz ze sobą certyfikat z polisą i danymi ubezpieczyciela. W Polsce nie musisz wozić tego dokumentu w samochodzie, dlatego koniecznie pamiętaj o nim podczas podróży do innych krajów.
W niektórych krajach wymagana jest jednak także Zielona Karta. Musisz mieć ważne ubezpieczenie, a o wydanie tego dokumentu możesz poprosić swojego ubezpieczyciela. W większości firm jest to bezpłatne. System Zielonej Karty działa poprzez Biura Narodowe, które funkcjonują w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) i kilku innych państwach.
Kraje, które nie wymagają Zielonej Karty:
Austria, Andora, Belgia, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czarnogóra, Republika Czeska, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Łotwa, Luksemburg, Malta, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Zjednoczone Królestwo, Włochy, Węgry.
Kraje, które wymagają Zielonej Karty:
Albania, Azerbejdżan, Białoruś, Iran, Izrael, Maroko, Mołdawia, Macedonia, Rosja, Tunezja, Turcja, Ukraina.
Warto zaznaczyć, że Kosowo nie wymaga posiadania Zielonej Karty. Trzeba tam wykupić ubezpieczenie graniczne.
W każdym z tych przypadków przekaż poszkodowanemu następujące informacje:
- Twoje dane osobowe – imię i nazwisko, adres, rodzaj dokumentu tożsamości, jego seria i numer,
- dane osobowe poszkodowanego – imię i nazwisko, adres,
- informacje o poszkodowanym pojeździe – marka, model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN,
- informacje o posiadanej polisie ubezpieczeniowej OC – numer polisy, nazwa ubezpieczyciela, który ją wystawił,
- informacje o Twoim pojeździe – kraj rejestracji, numer rejestracyjny, numer VIN.
Na oświadczeniu kierowcy zaznacz, że przyznajesz się do spowodowania szkody na terytorium Polski.
Czy ubezpieczyciel pomoże mi porozumieć się z obcokrajowcem?
Między Tobą a obcokrajowcem może istnieć bariera językowa, utrudniająca wzajemne zrozumienie. Może to być szczególnie problematyczne, jeśli do kolizji lub wypadku doszło za granicą. Aby uniknąć stresu, warto wcześniej wykupić pomoc tłumacza. Sprawdź w warunkach ubezpieczenia, czy obejmuje ono taką usługę oraz jej zakres terytorialny – powinien obejmować Polskę i Europę.
Co zrobić, gdy nie wiem, gdzie zgłosić szkodę z ubezpieczenia OC obcokrajowca?
Jeśli nie znasz nazwy zagranicznego zakładu ubezpieczeń lub nie ma on swojego korespondenta w Polsce, szukaj pomocy w PZU lub Warcie. Obaj ubezpieczyciele działają jako agenci Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych i w Twoim imieniu zajmą się procesem likwidacji szkody.