Dlaczego warto mieć opony zimowe? Jak wpływają one na wypłatę odszkodowania?
Listopad tego roku jest niezwykle łaskawy dla kierowców, gdyż pogoda jest doskonała. Dlatego niektórzy z nich nie widzą sensu zmiany opon na zimowe. Niemniej jednak, takie postępowanie może przysporzyć wiele problemów w przypadku wypadku drogowego i wypłaty odszkodowania.
W Polsce nie ma obowiązku korzystania z opon zimowych. Jednak ich brak może mieć wpływ na wysokość odszkodowania w przypadku posiadania ubezpieczenia AC. W wielu krajach europejskich już od 1 listopada obowiązuje wymóg jazdy na oponach zimowych lub całorocznych, a za zaniechanie zmiany ogumienia grożą mandaty.
Sankcje za brak jazdy na oponach zimowych
Na terenie Niemiec za brak zimowego ogumienia, mandat wynosi do 120 euro. W Czechach może wynieść 2 tysiące koron (około 350 złotych). W krajach, w których korzystanie z „zimówek” jest obowiązkowe, brak takiego ogumienia może prowadzić do trudności z uzyskaniem odszkodowania w przypadku wypadku drogowego.
Kiedy dojdzie do wypadku, ubezpieczenie austriackiego kierowcy może zostać uznane za nieważne. Podobnie czeska policja może uznać kierowcę za współwinnego wypadku. Ma to wpływ na możliwość uzyskania ubezpieczenia. Zatem, choć Polska nie nakłada obowiązku korzystania z opon zimowych, to warto w nie zainwestować, gdyż zapewnią one większe bezpieczeństwo na drodze i pomogą uniknąć kłopotów z uzyskaniem odszkodowania w razie wypadku.
Warunki wypłaty odszkodowania z polisy
W Polsce, przy ubieganiu się o odszkodowanie z polisy autocasco, kluczowe są warunki przyjęte w umowie przez ubezpieczyciela. W przypadku dobrowolnego ubezpieczenia AC zakres ochrony i podstawa do wypłaty odszkodowania. Są one dokładnie opisane w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU).
„Nawet jeśli w umowie brak jednoznacznych postanowień dotyczących dostosowania opon do warunków atmosferycznych, nie oznacza to, że kierowca nie ma takiego obowiązku. Takie zachowanie może być uznane przez ubezpieczyciela za rażące niedbalstwo. A tym samym podstawę do zmniejszenia wysokości odszkodowania” – tłumaczy Jakub Nowiński z Agencji Ubezpieczeniowej Superpolisa.
Opony nie mają wpływu na odszkodowanie z ubezpieczenia OC i assistance
W przypadku ubiegania się o odszkodowanie z obowiązkowego ubezpieczenia OC sytuacja wygląda inaczej. W tym przypadku ubezpieczyciele nie mają swobody w ustalaniu zasad, na jakich udzielana jest ochrona. Wszystkie kwestie reguluje ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych.
Podobnie jest w przypadku korzystania z pomocy świadczonej w ramach assistance komunikacyjnego. Kierowca może liczyć na wsparcie ubezpieczyciela. Nawet jeśli przyczyną uszkodzenia samochodu jest brak opon dostosowanych do panujących na drodze warunków atmosferycznych.