Wadliwie naprawiona usterka? Żądaj odszkodowania!
Jeśli naprawa pojazdu jest nieprawidłowa, kierowca może wnieść sprawę do sądu przeciwko warsztatowi w celu uzyskania odszkodowania za poniesione straty. W takiej sytuacji należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach:
- Udokumentowanie szkody – przedstawienie rzetelnej dokumentacji stanu pojazdu przed i po naprawie jest kluczowe. Należy zebrać wszelkie dowody na nieprawidłowości, takie jak faktury, rachunki, protokoły naprawy, zdjęcia, świadectwa ekspertów.
- Dowód winy warsztatu – kierowca musi udowodnić, że nieprawidłowości wynikły z błędów lub zaniedbań warsztatu naprawczego. W tym celu można przedstawić świadectwa ekspertów lub opinie innych specjalistów.
- Określenie szkody – kierowca musi dokładnie określić wysokość szkody i wykazać, jakie koszty zostały poniesione w związku z nieprawidłowościami.
- Terminy – należy pamiętać o terminach przedawnienia roszczeń. W Polsce wynoszą one zazwyczaj 3 lata od daty stwierdzenia nieprawidłowości.
- Wskazanie roszczeń – należy wskazać dokładnie, jakie roszczenia kierowca chce dochodzić przed sądem, czyli na jaką kwotę żąda odszkodowania i na jakie tytuły.
- Wybór trybu postępowania – kierowca może wybrać postępowanie uproszczone (do wartości 20 tys. zł), postępowanie nakazowe (do wartości 5 tys. zł) lub postępowanie zwykłe.
- Zatrudnienie adwokata lub radcy prawnego – pomimo że nie jest to obowiązkowe, zatrudnienie specjalisty znacznie zwiększa szanse na uzyskanie korzystnego wyroku.
W przypadku nieprawidłowo wykonanej naprawy pojazdu, kierowca powinien działać szybko i zdecydowanie. Ważne jest przede wszystkim udokumentowanie szkody, udowodnienie winy warsztatu oraz dokładne określenie wysokości szkody. Przed skierowaniem sprawy do sądu warto skonsultować się z adwokatem lub radcą prawnym, którzy pomogą przygotować się do postępowania i zwiększą szanse na uzyskanie korzystnego wyroku.
W jaki sposób odzyskać odszkodowanie?
W tego typu sprawach pozwanym jest oczywiście warsztat, który wykonywał naprawę na podstawie zlecenia. Najczęściej już przy wydawaniu auta lub kilka dni później, po przejechaniu kilkudziesięciu kilometrów, samochód ulega awarii, np. przestaje działać silnik. W takim wypadku warto niezwłocznie skontaktować się z warsztatem, który wykonywał naprawę, i poinformować o problemie. Warsztat powinien mieć możliwość naprawienia błędów w ramach gwarancji lub reklamacji.
Jeśli warsztat odmawia naprawy, należy zgłosić się do biegłego rzeczoznawcy, który na zlecenie poszkodowanego określi przyczyny uszkodzenia silnika oraz koszt naprawy pojazdu, tak aby przywrócić jego sprawność. Biegły rzeczoznawca może być także powołany jako świadek w trakcie postępowania sądowego. Ma to kluczowe znaczenie dla rozstrzygnięcia sporu.
Należy pamiętać, że przy postępowaniu sądowym w sprawie nieprawidłowo wykonanej naprawy pojazdu, poszkodowany musi udowodnić, że naprawa została wykonana wadliwie i że to właśnie wada naprawy spowodowała awarię. Dlatego ważne jest, aby zbierać wszelkie dokumenty związane z naprawą oraz dowody na stan techniczny pojazdu przed i po naprawie, takie jak rachunki, faktury, protokoły naprawy, zdjęcia, świadectwa ekspertów.
Jak ustrzec się przed wykonaniem fuszerki?
Przed podjęciem decyzji o zleceniu naprawy pojazdu, warto dokładnie sprawdzić renomę wybranego warsztatu oraz wybrać taki, który posiada odpowiednie certyfikaty i referencje. Dzięki temu można uniknąć nieprzyjemnych sytuacji związanych z nieprawidłowo wykonanymi naprawami.
Niezastąpiona ocena rzeczoznawcy
Istotne jest ustalenie wartości rynkowej pojazdu w stanie nieuszkodzonym, a także w stanie już po przeprowadzonej nieudolnej naprawie. Różnica między wartością pojazdu w stanie nieuszkodzonym a wartością po naprawie to wymierna szkoda poszkodowanego. Aby móc udowodnić taką szkodę w postępowaniu sądowym, warto skorzystać z usług biegłego rzeczoznawcy, który określi wartość rynkową pojazdu.
Jeśli poszkodowany udowodni wadliwość naprawy oraz wystąpi z powództwem do sądu, może dochodzić swoich roszczeń. Mogą one obejmować m.in. zwrot kosztów naprawy, utracone korzyści wynikające z braku możliwości korzystania z pojazdu. Także zadośćuczynienie za doznaną szkodę moralną.
Kto może pomóc w odzyskaniu odszkodowania?
W przypadku nieprawidłowo wykonanej naprawy samochodu warto skorzystać z pomocy prawnika specjalizującego się w sprawach związanych z ruchem drogowym. Taki prawnik może pomóc w zbieraniu niezbędnej dokumentacji i udzielaniu porad dotyczących dalszych kroków w przypadku sporu z warsztatem. Warto również skorzystać z pomocy wykwalifikowanej firmy odszkodowawczej.
Dodatkowo, warto zauważyć, że w przypadku sporu związanego z nieprawidłowo wykonaną naprawą pojazdu, strona powodowa ma obowiązek wykazać, że szkoda została spowodowana właśnie błędną naprawą. W tym celu konieczne będzie przedstawienie dowodów, takich jak np. rachunki związane z naprawą pojazdu, zeznania świadków lub ekspertyzy biegłych. Natomiast strona pozwana, czyli warsztat, będzie musiała wykazać, że naprawa została wykonana zgodnie z zasadami sztuki samochodowej. Również, że szkoda nie jest skutkiem błędów ich pracowników.
W przypadku gdy sprawą zajmuje się sąd, to na podstawie zebranych dowodów dokonuje się oceny okoliczności sprawy. Podejmuje się także decyzję co do winy i odpowiedzialności poszczególnych stron. W przypadku ustalenia winy warsztatu, poszkodowany będzie miał prawo do otrzymania odszkodowania w wysokości szkody poniesionej w wyniku błędnej naprawy. Natomiast w przypadku braku winy strony pozwanej, sprawa zostanie umorzona, a poszkodowany zostanie zobowiązany do pokrycia kosztów procesu.
W przypadku, gdy szkoda jest następstwem działania lub zaniechania warsztatu, poszkodowany może żądać naprawienia szkody na zasadach ogólnych. Czyli zgodnie z zasadami odpowiedzialności deliktowej (art. 415 k.c.). W takim przypadku poszkodowany musi udowodnić, że warsztat działał niezgodnie z prawem lub niedbale. Wskazać związek przyczynowy między takim działaniem a powstaniem szkody.
Prawo cywilne i procesowe rzeczywiście może być skomplikowane dla osób, które nie są specjalistami w tej dziedzinie. W takich sytuacjach warto zwrócić się o pomoc do profesjonalistów. Pomogą oni w przejściu przez cały proces sądowy i wykażą wszystkie przesłanki odpowiedzialności odszkodowawczej warsztatu.